Tag Archives: apple

Tetovë, legalizohen mbi 4000 ndërtime pa leje

Komuna e Tetovës, në nivel të shtetit para sjelljes së Ligjit për legalizim të objekteve pa leje ndërtimi, ka qenë në krye të listës. Sipas tyre, prandaj edhe është pritur që të ketë numër enorm të kërkesave. Mbi 4000 objekte të palegalizuara deri më tani janë legalizuar në territorin e Komunës së Tetovës, që kur ky proces filloi para shtatë ...

Read More »

Dy persona të lënduar nga shpërthimi i zjarrit në Kullën e Trumpit (Video)

Mëngjesin e së hënës zjarrfikësit në Nju Jork janë përballur me një zjarr që kishte shpërthyer në Kullën e Trumpit. Shpërthimi i zjarri ishte raportuar rreth orës 07:00 të mëngjesit. Zyrtarë nga Departamenti i zjarrfikësve të Nju Jorkut thanë se zjarri shpërtheu në sistemin e ngrohjes, duke lënë të plagosur kështu dy persona, transmeton Telegrafi. Sipas “The Guardian”, një person ...

Read More »

Viza e Haradinajt për Amerikë: si përplasen ish-koleget e AAK-së dhe si gruaja e Ramushit fyen mediat

Raportet e tendosura me Ambasadën Amerikane që lidhen me tentimin për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, si dhe këmbëngulja në dështimin e marrëveshjes së Demarkacionit, duket se kryeministrit Haradinaj po i hakmerren nga Uashingtoni zyrtar. Mediet e Prishtinës së fundmi kanë raportuar për një refuzim që thuhet se SHBA i ka bërë kërkesës për vizë të Ramushit në SHBA, konkretisht me ...

Read More »

Shkup, shqipja vazhdon të shtrembërohet

Në Shkup, përveç që është e vështirë të gjesh tabela komunikacioni në gjuhën shqipe, problematike janë edhe gabimet e shumta drejtshkrimore dhe shkarravitja e atyre pak tabelave që sinjalizojnë edhe në shqip. Thuajse të gjitha tabelat 3 gjuheshe që paralajmërojnë Klinikën Universitare “Nënë Tereza”, në gjuhën shqipe janë të shënuara gabimisht si “Nëna Terëze”. Gjithashtu edhe tabelat e shumta që ...

Read More »

Zbardhen detaje nga marrëveshja me Greqinë, ky është emri i ri

Kanë dalur detaje të marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Në një dokument që ka siguruar portali Infoshqip thuhet se emri i ri do të jetë Republika e Maqedonisë së Re , ndërsa verzioni i shkrutuar do të jetë Maqedonia e Re. Në dokument qëndrojnë edhe zgjidhjet për çështjet me kishën, gjuhën dhe identitetin, njofton InfoShqip.com. Dokumenti ...

Read More »

17 vjeçarja e sëmurë me tumor jeton në skamje, shteti shqiptar e ka harruar

Përveç skamjes me të cilën përballen çdo ditë, familjes Patoku i është shtuar një problem më shumë. Vajza e tyre 17 vjeçare, pas shtatzënisë është diagnostikuar me tumor. Lindita Patoku ka nevojë imediate për mjekim jashtë vendit, pasi mjekët në Shqipëri nuk i japin shpresë. Mamaja e Linditës, Antoneta Patoku rrëfen për Report Tv me sytë e përlotur por me ...

Read More »

Kthimi i VMRO-së, Mickovski konsulton anëtarët

VMRO-DPMNE nesër në koordinimin brendapartiak do të vendosë nëse do të kthehet në Kuvend ose jo. Për pushtetin, vendi i opozitës është në Parlament. Është e paqartë se si VMRO-DPMNE-ja do të funksionojë, sepse partia është e ndarë tashmë në dhjetë grupe parlamentare dhe një pjesë e deputetëve janë në paraburgim për ngjarjet e 27 prillit. Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian ...

Read More »

Bëhuni gati prej nesër çmime të reja të derivateve

Komisioni rregullator për energjetikë të martën do të shpallë vendimin, dy javë për masës së fundit me çka derivatet u shtrenjtuan për gjysmë denari për litër, njofton Koha. Eurosuper BS 95 me pakicë është 66.50 denar për litër, ndërsa Eurosuper BS98 është 68.00 den/litër. Pas rritjes së fundit të çmimit të dizelit më 1 janar për 3.5 denar, për shkak ...

Read More »

Shilegov: Transport publik falas deri në uljen e nivelit të ndotjes

Kryetari i Shkupit Peter Shilegov në konferencë për shtyp apeloi që të mos përdoren automjetet pa nevojën, qytetarët të organizojnë dhe të përdorin transportin e përbashkët, kurse për ngrohje të mos përdoren mbeturina por vetëm dru të thatë . “Lufta kundër ndotjes së ajrit kërkon përfshirje më të madhe nga të gjithë ne, sepse ne të gjithë e marrim frymë ...

Read More »

Policia arreston 5 vallëzuese në një restorant në Tetovë

Policia në Tetovë dhe Gostivar, mbrëmë (e diel), arrestuan qytetarë maqedonas dhe të huaj nga Shqipëria dhe Serbia, bëjnë të ditur nga Ministrinë e Brendshme. Sipas të dhënave policore, në ora 23:50 më 07/01/2018 dhe ora 01:25am më 08.01.2018, policia nga SPB Tetovë ka kryer inspektim në Restorant Rruga ,, Kole Nedelkoski “në Tetovë, në pronësi të BM (36) nga ...

Read More »