2:01 /06/29 at /2017
Fillimi 5 Teknologji

Teknologji

Teknologji

Galaxy Note 7 rikthehet në treg më 7 korrik

Data e lansimit ende nuk është konfirmuar zyrtarisht nga Samsung, por duke pasur parasysh se ka pasur tashmë thashetheme në lidhje me mbërritjen më 7 korrik të Galaxy Note Fe – duket si një marrëveshje e përfunduar. Kompania, vë në dukje raporti, është duke synuar për të transportuar rreth 400.000 njësi të telefonit në vendin e tyre. Nuk ka aktualisht ...

Lexo më Shumë »

Shpiket “vaksina” kibernetike (Video)

Krijimi i një skedari të vetëm mund të parandalojë infektimin e një kompjuteri. Megjithatë, ajo që kërkuesit nuk arritën të zbulojnë është një mekanizëm eliminues, i cili të parandalojë përhapjen e virusit në kompjutera të tjerë të cënueshëm prej tij. Origjina e sulmit kibernetik, apo qëllimi kryesor i tij vazhdojnë të mbeten një mister. Edhe këtë radhë kërkohet një shumë ...

Lexo më Shumë »

Ja çfarë ndodh nëse i jepni për herë të parë telefon një 12 vjeçari (Video)

Por, çfarë nëse deri në moshën 12 vjeçare nuk ua jep telefonin asnjëherë dhe në atë kohë për herë të parë kanë telefon në dorën e tyre? Reagimi i tyre ka qenë i ndryshëm, janë ndjerë entuziastë, kanë parë botën nga një tjetër këndvështrim. Ata flasin për rrjetet sociale gjithçka të vërtetë, pa frikë. Shikojeni videon më poshtë dhe do ...

Lexo më Shumë »

Si u shpik iPhone (Video)

Kur “smartphone” i “Apple” doli në shitje 29 qershorin e vitit 2007, bota dominohej nga “Blackberry”-t me tastjerë të vogël, “iPod”-ët për muzikë, “Palm Pilot”-ët për kalendare e aparatet fotografike dixhitale. Ti bëje bashkë të gjitha këto gjëra në një gjë, e cila do të rrinte mirë në xhepin tënd, asokohe dukej çmenduri. Të mungonte pastaj edhe tastjera ishte fare ...

Lexo më Shumë »

Facebook numëron dy miliardë përdorues

Përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, themeluesi i kompanisë Mark Zukerberg lajmëroi se, që prej datës 27 qershor, komuniteti i Facebook-ut i kaloi dy miliardë njerëz. Kjo arritje kolosale vjen vetëm 13 vite pasi rrjeti social u krijua nga Zukerberg, kur ai studionte në Harvard. Në fakt, pas suksesit të Facebook, Zukerberg braktisi studimet. Gjiganti i internetit ...

Lexo më Shumë »

A do të jetë ky Samsung Galaxy Note 8? (Foto/Video)

Skaneri i gishtave do të jetë në anën e pasme të telefonit në të djathtë të kamerës, ngjashëm me Galaxy S8. “Lapsi digjital duket të ketë një fund të klikueshëm dhe gjithashtu duket të jetë bërë prej plastike. Unë kam qenë duke pritur ndoshta një material më premium dhe unë jam goxha i sigurt që ne do të shkojmë përtej ...

Lexo më Shumë »

Celularin do e karikojmë 4 herë në vit

Karikimi i baterisë më shumë se një herë në ditë, përveçse një nevojë është bërë një gjest i përditshëm dhe mekanik që as vetë ne nuk e kuptojmë. Jemi shpesh në kërkim të një prize, në zyrë, në lokal, në shtëpi, dhe madje mbajmë dhe me vete një ushqyes portativ.Por disa studiues të Universitetit të Michigan në SHBA kanë arritur ...

Lexo më Shumë »

NASA: S’kemi vendosur kontakte me alienët

“Haktivistët” pretendojnë në videon e tyre se Agjencia Hapësinore Amerikane do të konfirmojë ezistencën e alienëve, e madje edhe kontaktin me ta. Vetë NASA heshti për disa ditë me radhë dhe heshtja e saj u mor për “po” nëpër forume dhe rrjetet sociale. Aq shpejt u përhap lajmi, sa tashmë vetë agjencia është detyruar që të dalë me një njoftim. ...

Lexo më Shumë »

Space X lëshon satelitët me sukses

Ashtu siç ishte programuar, satelitët u lëshuar nga Vandenberg Air Force Base në Kaliforni. Siç ishte planifikuar, ajo u kthye në një mjet lundrues në Oqeanin Paqësor. Space X ka rikthyer me sukses disa raketa si në tokë dhe në ujë, si pjesë e përpjekjes së saj për të ulur koston e fluturimeve hapësinore dhe ripërdorimin e përbërësve shumë milionë ...

Lexo më Shumë »

Kompjuterët kanë efekt negativ në të menduarit kreativ tek fëmijët (Video)

Sipas përkrahësve të këtyre shkollave, kompjuterët kanë efekt negativ në të menduarit kreativ tek fëmijët, po aq sa ndikojnë keq edhe në inteligjencë, vëmendje dhe pjekuri të moshës, transmeton lajmi.net Ndërkaq, kritikët thonë se kompjuterët janë mjetet bazë për të qenë në hap me kohën. Këta fëmijë dallohen për kreativitetin në gjërat e ndryshme që i bëjnë, qoftë për argëtim ...

Lexo më Shumë »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com