6:38 /05/23 at /2017
Fillimi 5 BOTA

BOTA

Bota

Ish-shefi i CIA-s është ankuar për ndërhyrjen ruse qysh në gusht

Brennan i tha Komitetit të Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve se biseda më drejtorin e Shërbimit Federal të Sigurisë, Aleksandr Bortnikov, është zhvilluar në muajin gusht, derisa zhvillohej fushata presidenciale. Brennan tha se i ka thënë Bortnikovit se ndërhyrja e vazhdueshme e Rusisë do të dështojë dhe do të pengojë çdo ngrohje të marrëdhënieve midis Moskës dhe Uashingtonit. Po ashtu ...

Lexo më Shumë »

Policia gjermane çan një bandë hajdutësh me 500 anëtarë

Policia tha se banda kriminale mund të krahasohet me një “oktapod me këmbë në gjithë Evropën” dhe se pjesëtarët e saj janë të lidhur me gjak ose martesë. Hetimet kanë nisur kur tri gra janë kapur duke bërë përpjekje për të hyrë në një pronë në Mynih, në janar të vitit 2016. Hetimet kanë çuar në arrestime në Kroaci, Spanjë ...

Lexo më Shumë »

Trump shkon në Vatikan, takon Papa Françeskun

Kjo do të jetë ndalesa e fundit e tij në njërën prej qendrave të tre feve monoteiste. Dy të parat, Arabia Saudite dhe Izraeli – ishin të mbushura me simbolizëm, ceremoni dhe histori. Por siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës në Shtëpinë e Bardhë, vizita në Vatikan do të jetë më e shkurtër, më pak zyrtare dhe më e ...

Lexo më Shumë »

AI kritikon presidentin moldav për komentet kundër homoseksualëve

Një marsh protestues i organizuar nga komuniteti LGBT në Moldavi më 21 maj, u ndërpre menjëherë pasi filloi, pasi policia u përpoq të shmangte një konfrontim mes pjesëtarëve nga ky komunitet me protestuesit kundër homoseksualëve të cilët thonin se janë priftërinjë dhe besmitarë ortodoksë. Presidenti Dodon deklaroi se “unë kurrë nuk kam premtuar se do të jem president i homoseksualëve, ...

Lexo më Shumë »

Zbulohet misteri i nënës së Da Vincit

Caterina di Meo Lippi, nëna e tij, ishte një jetime  që jetonte në një shtëpi me gjyshen e saj mes disa kodrave të largëta, një milje nga Vinci, kur ngeli dhe shtatzënë. Studimi i ri tregon se ajo ka qënë v etëm 15 vjeç kur u josh nga një avokat më i madh në moshë, dhe mbeti shtatzënë me Leonardon. ...

Lexo më Shumë »

Ja sa paguhen deputetët e Zvicrës

Deputetët, ata të Dhomës Nacionale dhe të Dhomës së Kantoneve të Parlamentit të Zvicrës fitojnë mesatarisht nga 92 mijë franga në vit. Rreth 30 mijë franga nga kjo shumë është e paraparë për një bashkëpunëtor, asistent personal që mund ta marrë deputeti. Këtë shifër e ka nxjerrë një studim i realizuar nga Universiteti i Gjenevës, shkruan sda.ch Të ardhurat e ...

Lexo më Shumë »

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin në Mançester

Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, tha se “nuk ka dyshim” se sulmi në një sallë të koncertve në Mançester është “terrorist” dhe shtoi se policia ka zbuluar identitetin e sulmuesit. “Ky është në mesin e incidenteve më të rënda terroriste që kemi përjetuar në Mbretërinë e Bashkuar. Edhe pse nuk është hera e parë që Mançesteri vuan në këtë mënyrë, ...

Lexo më Shumë »

Talibanët vrasin 10 ushtarë afganë

Ministria e Mbrotjes tha se sulmi nisi pak para mesnatës të 22 majit në Kampin Achakzia në qarkun Shan Waliot. Zëdhënësi i kësaj ministrie, Dawlat Wazeri tha se të paktën 12 sulmues janë vrarë në bejetën që është zhvilluar për orë të tëra. Talibanët dhe grupet e tjera militante, javëve të fundit kanë intensifikuar sulmet në Afganistan.

Lexo më Shumë »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com