1:59 /06/29 at /2017
Fillimi 5 BOTA

BOTA

Bota

Putin akuzon shërbimet e huaja sekrete për aktivitete kundër Rusisë

“Është e dukshme që rritja e aktivitetit të shërbimeve të huaja sekrete është e drejtuar kundër Rusisë dhe fqinjëve tanë”, deklaroi Putin në një fjalim para anëtarëve të shërbimeve të jashtme sekrete, sipas Kremlinit. Për presidentin rus, shërbimet e huaja sekrete kërkojnë të influencojnë procesin e politikës së brendshme dhe sociale në vendm, përcjell Atsh. Vladimir Putin nënshkroi në vitin ...

Lexo më Shumë »

Kriza e refugjatëve, Italia kërcënon me mbylljen e porteve

Ky reagim i Italisë vjen pasi përfaqësuesi i Italisë në BE, Maurizio Massari, paralajmëroi vendet e bllokut përmes një letre se situata ishte bërë “e paqëndrueshme”. Rreth 10,000 persona besohet se kanë tentuar udhëtimin nga Afrika e Veriut në katër ditët e fundit. Në ndërkohë më shumë se 73,000 emigrantë kanë zbarkuar në Itali këtë vit që shënon edhe një ...

Lexo më Shumë »

Donetsk: Vritet një kolonel ukrainas

Shërbimi i Sigurisë ka thënë se Yuriy Vozny është vrarë derisa ishte duke udhëtuar me tre persona të tjerë kur ka shpërthyer vetura në distriktin, Kostyantynivka, vend i kontrolluar nga Ukraina, në rajonin e Donetskut. Vdekja e Voznyt vjen pas vrasjes së kolonelit ukrainas, Maksim Shapoval, gjatë një incidenti me makinë bombë në Kiev. Tre personat e lënduar nga incideti ...

Lexo më Shumë »

Të shtëna armësh brenda dyqanit të Apple, klientët e tmerruar fshihen nën karrige e tavolina (Video)

Ngjarja ka ndodhur në nëntor të vitit të kaluar në një dyqan të Apple në New York, ndërsa persona që kishte shtënë me armë është identifikuar si Tasheem Maeweather i cili këto ditë është dënuar me shtatë vite burg, transmeton Telegrafi. Pamjet e publikuara nga policia janë marrë nga kamerat e sigurisë të instaluara brenda dyqanit, ku shihen dhjetëra qytetarë ...

Lexo më Shumë »

Vetëm edhe tri vite kohë për uljen e emetimit të gazrave

Në një artikull të botuar në revistën Nature, vetëm një javë para mbajtjes së samitit G-20, ekspertët klimatikë kanë thënë se nëse vazhdojnë të rriten ose të mbesin të njejta emetimet globale të gazrave, deri në vitin 2020, objektivat e temperaturës në Marrëveshjen e Parisit për klimën do të jenë të paarritura. Autorët kanë identifikuar gjashtë sektorë në kuadër të ...

Lexo më Shumë »

Lavrov: Putin-Trump mund të takohen

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij amerikan Donald Trump mund të takohen javën e ardhshme në samitin G20 në Hamburg. Këtë e ka konfirmuar sot shefi i diplomacisë ruse Sergej Lavrov. “Mendojmë se do të takohen, duke pasur parasysh se të dy presidentët do të jenë në qytetin e njëjtë në të njëjtën kohë, në të njëjtën ndërtesë. ...

Lexo më Shumë »

Mattis: Assad e mori seriozisht paralajmërimin e Trumpit

“Duket se ata e kanë marrë seriozisht këtë paralajmërim”, theksoi Mattis, i cili u nis për të marrë pjesë në takimin ministerial të NATO-s në Bruksel, para gazetarëve, përcjell Atsh. SHBA-ja akuzoi të hënën në mbrëmje regjimin sirian të Bachar al-Assad për përgatitjen e një sulmi tjetër kimik dhe u shpreh e gatshme për t’iu kundërpërgjigjur ashtu si kishte bërë ...

Lexo më Shumë »

Trump pranon ftesën e Macronit për një vizitë në Paris

Shtëpia e Bardhë ka thënë se Macron i ka bërë ftesë Trumpit përmes telefonit. Dita Bastille përkujton marrjen me forcë të kalasë Bastille më 14 korrik 1789 nga një turmë. Kjo ngjarje konsiderohet si pike kthese dhe si simbol i rëndësishëm për francezët. Kjo ditë shënohet si Dita Kombëtare e Francës dhe festohet cdo vit. Shtëpia e Bardhë ka thënë ...

Lexo më Shumë »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com